Specyficzne dyscypliny sportowe

dyscypliny sportowePiłka nożna, siatkówka, koszykówka to dyscypliny sportowe o których informacje można znaleźć niemalże wszędzie. Niewielu z nas jednak ma świadomość, iż na świecie istnieją dużo dziwniejsze dyscypliny sportowe, których sens niekiedy ciężko jest zrozumieć. Mimo to, są one w niektórych krajach dość popularne i często uprawiane.

Jedną z takich dyscyplin jest noszenie żony. Wywodzi się ona ze Skandynawii i nieustannie zyskuje na popularności. Polega na przenoszeniu przez męża, na baranach bądź na rękach, swojej małżonki przez tor o długości 235,5 metra. Na torze znajduje się kilka przeszkód przez które zawodnik musi przebrnąć. Co też ciekawe, co roku odbywają się mistrzostwa w tej dyscyplinie sportowej.

Wygłupy w wózkach, czyli tzw. idiotarod, to kolejna z dziwnych konkurencji. W tej dyscyplinie biorą udział pięcioosobowe drużyny, które ścigają się w wózkach sklepowych na ulicach dużych miast – jest szczególnie popularna w metropoliach Ameryki Północnej. Co więcej, każda z drużyn musi posiadać jakiś oryginalny kostium. Ta dyscyplina sportowa zezwala także na utrudnianie działań swoim konkurentom poprzez różnego rodzaju pułapki i nieprawdziwe informacje.

Ciekawą formą aktywności fizycznej jest wyścig rzeźb kinetycznych, który jest szczególnie chętnie uprawiany w USA. Polega na wyścigach drużyn w indywidualnie skonstruowanych pojazdach napędzanych przez mięśnie człowieka. Bardzo często charakteryzuje je bardzo oryginalny wygląd. Zawody te trwają trzy dni, a etapy odbywają się na różnych terenach np. wodnych tudzież górzystych.

Wyścig woków jest natomiast konkurencją, która polega na zjeżdżaniu przez uczestników na torach bobslejowych, jednak nie na bobslejach – a na wokach. Mogą być to zawody zarówno indywidualnie, jak i drużynowe, gdzie każda z drużyn składa się z czterech zawodników. Zawody pierwszy raz miały miejsce w roku 2003 w Niemczech.

W stanie Oregon w USA mają za to miejsce specyficzne zawody rowerowe tzw. zoobomb. Konkurencja polega na zjeździe rowerem dziecięcym bądź jakąś inną oryginalną jego odmianą ze wzgórza. Jest to jedna z tych dyscyplin sportowych w których chętnie biorą udział zarówno dzieci jak i ludzie dorośli.

W Walii natomiast co roku, od 1985, odbywają się wyścigi w bagnie. Dyscyplina polega na dwukrotnym przepłynięciu przez torfowisko o długości 55 metrów. Zawodnicy są tu zaopatrzeni w maski pływackie i oryginalne stroje kąpielowe. Ta konkurencja zezwala na stosowanie niecodziennych stylów pływackich.

Pogoń za serem to rodzaj aktywności fizycznej rozpowszechniony w hrabstwie Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Ze wzgórza zostaje zrzucony kawał sera glouster, który zawodnicy mają znaleźć i dotrzeć z nim do mety. Zwycięzca w nagrodę otrzymuje oczywiście ser. Jest to jednak dyscyplina sportowa, która charakteryzuje się dość wysoką kontuzyjnością – najczęściej w postaci złamań i skręceń.

Ślizg na byle czym to zdecydowanie jedna z najciekawszych dyscyplin sportowych. Uczestnicy mają tu za zadanie indywidualnie wykonać oryginalne sanki i zjechać na nich z ośnieżonej góry. Liczy się tu oczywiście jak najbardziej kreatywna konstrukcja. Co interesujące, jest to konkurencja corocznie organizowana w Polsce, która zyskuje nie tylko na uczestnikach, ale i na widzach.

Mając na uwadze, iż istotą sportu jest nie tylko utrzymanie odpowiedniej formy fizycznej, ale także i dobra zabawa, dyscypliny te mają sens. Jednak większości z nas ciężko jest sobie wyobrazić nas samych w tychże dyscyplinach sportowych – niemniej na pewno warto wiedzieć o ich istnieniu.

Reklamy
Otagowane , , , , ,

4 thoughts on “Specyficzne dyscypliny sportowe

  1. Klaudek pisze:

    Pogoń za serem jest śmieszna. 😀 Uwielbiam oglądać, chciałabym kiedyś w tym uczestniczyć. :p

  2. free_mind pisze:

    idiotarod – brzmi zachęcająco ^.^

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: