Istota ćwiczeń fizycznych

ćwiczenia fizyczneĆwiczenia fizyczne są nieodłączną częścią życia człowieka. Są one jednym z głównych aspektów, który istotnie wpływa na jego zdrowie. Warto więc wiedzieć czym są ćwiczenia fizyczna i jaki wpływ mają na stan zdrowia ludzkiego organizmu.

Sensem ćwiczeń fizycznych jest poprawienie lub też podtrzymanie sprawności i zdrowia człowieka. Co więcej, istotnie wpływają one na podnoszenia zdolności ruchowych, w tym chociażby refleks. Należy też pamiętać jak ważny wpływ, ćwiczenia fizyczne mają w kwestii zapobiegania chorobom – nie tylko otyłości, ale też rakowi, chorobom krążenia, miażdżycy, cukrzycy czy kręgosłupa.

Wyróżnia się trzy grupy ćwiczeń fizycznych, które poprawiają różne aspekty zdrowia:

  • pierwsza grupa to ćwiczenia związane z gibkością (np. rozciąganie), które polepszają zakres ruchowy stawów i mięśni,
  • druga grupa to ćwiczenia wytrzymałości tlenowej (np. aerobik, spacer czy rekreacyjne bieganie), które podnoszą wydajność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego człowieka,
  • trzecia i ostatnia grupa to ćwiczenia beztlenowe (siłowe i szybkościowe), które poprawiają siłę mięśni.

Ćwiczenia fizycznie mają kluczowy wpływ na odpowiedni poziom sprawności fizycznej, czyli utrzymanie poprawnej wagi ciała oraz zdrowego układu kostnego, mięśniowego i stawowego. Co więcej, regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie człowieka, a także działają korzystnie na układ odpornościowy.

Zaniedbanie aktywności ruchowej ma bardzo niekorzystne dla zdrowia skutki, gdyż może być przyczyną wielu chorób, które niosą ze sobą niebezpieczeństwo nawet zagrażające życiu.

Mówiąc o ćwiczeniach fizycznych nie wolno też pomijać kwestii odpowiednio zbilansowanej diety, która jest częścią zdrowego funkcjonowania organizmu. Dlatego, aby organizm mógł efektywnie i zdrowo funkcjonować, należy połączyć ze sobą regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę.

Ćwiczenia fizyczne odgrywają w życiu człowieka niezmiernie ważną rolę, dlatego nie warto się od nich wzbraniać. Istnieje tak wiele dyscyplin sportowych, że każdy człowiek na pewno znajdzie taką formę aktywności fizycznej, które stanie się dla niego przyjemnością, a nie jedynie koniecznością. Warto więc o sprawność fizyczną zadbać, gdyż na pewno przyniesie ona nieocenione korzyści dla zdrowia człowieka.

Reklamy
Otagowane , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: