Siatkówka i jej wpływ na zdrowie

siatkówkaPiłka siatkowa to dyscyplina sportowa, która stała się już niemalże sportem narodowym w Polsce. Można to dostrzec zarówno na meczach siatkówki, gdzie trybuny są wypełnione niemalże do pełna, ale również na miejskich boiskach, gdzie coraz więcej zwolenników tej formy aktywności fizycznej zbiera się, aby samemu zagrać. Przyjemność jaką daje ta dyscyplina sportowa jest bezdyskusyjna, jednak w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie?

Regularna gra w siatkówka to więc nie tylko przyjemność, ale i zauważalna korzyść dla zdrowia. Świetnie wpływa ona na cały aparat ruchowy człowieka, chroniąc go od zastania się stawów. Z tego też względu, jest to bardzo efektywna metoda na wysmuklenie i wyciągniecie sylwetki. Ciało dużo lepiej się prezentuje. Siatkówka to dyscyplina, która zwiększa ogólną wydolność organizmu, koordynację ruchową oraz kondycję. Również krótkie przerwy między punktami są atutem, który pozwala odetchnąć i zmobilizować siły przed kolejnym. Także i ilość wydzielanych endorfin nie jest tu bez znaczenia, gdyż to właśnie z tego powodu odczuwamy radość z gry. Należy również wspomnieć o jeszcze innej zalecie tej dyscypliny, czyli integracji z innym zawodnikami, co ma niezwykle pozytywny wpływ na procesy socjalizacyjne grających.

Ogromną zaletą siatkówki jest również nieskomplikowany sprzęt. Niewielkie boisko o podłożu trawiastym, piaszczystym bądź gruntowym, dwa słupki, siatka oraz piłka to wszystko czego potrzeba do gry. Co więcej, współcześnie niemalże w każdym mieście i miasteczku można znaleźć wiele ogólnodostępnych boisk do gry. Jest to także forma aktywności fizycznej, która pozwala na dość dowolną modyfikację przepisów. Możemy zmieniać wysokość siatki, wielkość boiska bądź też zwiększać – zmniejszać ilość zawodników w drużynie czy liczbę punktów potrzebnych do zwycięstwa w secie. Dzięki temu, swobodnie mogą w nią grać osoby o różnym stopniu umiejętności.

Siatkówka to więc sport łączący ze sobą przyjemne z pożytecznym. Warto więc znaleźć w sobie odrobinę chęci do gry w siatkówkę, chociażby dla samego relaksu i rekreacji, które są nieodłączną jej częścią. Przy okazji oczywiście poprawiając swoje zdrowie. Szczególnie w czasach, gdy jest ona tak popularna i jest tak wiele możliwości, aby ją uprawiać.

Reklamy
Otagowane , , , , , , , ,

3 thoughts on “Siatkówka i jej wpływ na zdrowie

  1. free_mind pisze:

    to jest coś co uwielbiam 🙂 problem jest tylko taki, że czasami ciężko skompletować dwie drużyny, żeby rozegrać jakiś mecz 😉 no i w tym sporcie łatwo o kontuzje niestety… ale przyjemność jest ogromna. tylko trzeba pamiętać o porządnej rozgrzewce przed grą 🙂

    • Rzeczywiście, skompletowanie drużyny niekiedy bywa problemem, ale zawsze można zagrać 2 na 2. 🙂 Niestety, z większością dyscyplin sportowych wiąże się ryzyko kontuzji, ale dobra rozgrzewka znacząco je zmniejsza. Przyjemność z gry faktycznie jest ogromna, więc zdecydowanie warto!

  2. koordynacja ruchowa pisze:

    Siatków to przede wszystkim świetna gra towarzyska która prócz walorów społecznych poprzez aktywność fizyczną umożliwia nieświadomy trening koordynacji ruchowej równocześnie pozytywnie wpływając na zmniejszenie codziennego stresu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: