Aktywność fizyczna po porodzie naturalnym

ciążaPoród naturalny to ogromne obciążenie i wysiłek dla organizmu kobiety. Okres tuż po nim wymaga od niej odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek regenerację sił. Bardzo ważną rolę odgrywa tu również odpowiednie zadbanie o dobre samopoczucie, do czego niezbędnym staje się odpowiednia forma aktywności fizycznej. Ruch bowiem jest kwestią niezbędną do przywrócenia prawidłowego krążenia krwi oraz ogólnej sprawności organizmu. Jakie formy ćwiczeń będą więc odpowiednie dla kobiet tuż po porodzie naturalnym?

Poród naturalny sprawia, iż przez kilka kolejnych dni, kobiety odczuwają silny ból i napięcie mięśniowe. Ćwiczenia fizyczne po porodzie stymulują natomiast układ oddechowy i krążenia oraz pozwalają na poprawę postawy ciała i samopoczucia. Bardzo dobrze sprawdzają się wtedy spacery. Jeśli kobieta z jakiś przyczyn nie powinna wychodzić na dwór, warto wtedy dużo chodzić po domu. Nie tylko korzystnie wpłynie to na kondycję, ale również usprawni funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego.

Jeśli kobieta czuje się na tyle silna, aby wykonywać bardziej wymagające ćwiczenia, świetnym rozwiązaniem są tu proste ćwiczenia gimnastyczne. Szczególnie korzystnie wpływają na formę mięśni brzucha, pleców czy ramion, które po ciąży i porodzie są zwykle w nie najlepszym stanie.

Aktywność fizyczna jest też niezwykle istotna w powrocie do dawnej figury. Zaleca się tu wykonywanie damskich pompek czy płytkich brzuszków. Co jednak istotne, przy wszelakich ćwiczeniach należy być bardzo ostrożną i nie ćwiczyć ponad swoje możliwości, gdyż może to skutkować nadwyrężeniem organizmu.

Należy pamiętać jednak, aby każdą chęć podjęcia jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej konsultować z lekarzem. Poród naturalny to niesamowity wysiłek, po którym organizm kobiety potrzebuje czasu na dojście do siebie. Co więcej, dla każdego organizmu ten czas jest kwestią w pełni indywidualną – niektóre kobiety są w stanie rozpocząć ćwiczenia już kilka dni po porodzie, natomiast u innych ten okres trwa znacznie dłużej. Dlatego też, aby nie narazić się na kontuzje, konsultacja z lekarzem, co do formy ćwiczeń oraz ich częstotliwość, jest kwestią niezbędną.

Należy również pamiętać, iż jeśli ćwiczenia powodują nawet najmniejszy ból, trzeba natychmiast zaprzestać ćwiczyć. Powrót do formy sprzed ciąży może więc zająć trochę czasu, więc nie należy się tym denerwować i po prostu dać sobie czas na odpoczynek.

Reklamy
Otagowane , , , , ,

One thought on “Aktywność fizyczna po porodzie naturalnym

  1. free_mind pisze:

    hmm… ponoć yoga świetnie się sprawdza 😉 zwłaszcza te łatwiejsze ćwiczenia. mają świetny wpływ na samopoczucie, a nie są zbyt wymagające 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: